Eskiler satıyorum, yeniler alamıyorum. Çünkü taşınmak çok pahalıymış.

Evde kullanmadığımız ama duran şeyler var. Kimisini satıyorum. Kimisini ihtiyaç sahipleri gelip alıyorlar. Moda grubu bu anlamda çok işe yarıyor. 34710 Leydilerine minnettarım.

Enerji temizliği en bayıldığım!

Kolileri yaptık bir kısmı şu anda koridorda üst üste duruyor. Yan yan geçebiliyoruz. Köpekler bile karşılaşınca birer adım geri çekiliyorlar. Birbirlerine yol veriyorlar. Oldukça zor olmaya başladı bizim için artık gidesimiz ve yeni evimize yerleşesimiz var. Ay ne saçma bir cümle kurmuşum ya sesibüzüşesiceler gibi olmuş, tekerleme tadında. Siz beni anladınız ama.

Lgs ve Yks ertelenmedi. Bugün Lgs’ ye girdi Lise öğrencileri. Umarım hepsi için sonuç gönüllerinden geçtiği gibi olur. Haftaya’ da Ada, üniversite sınavının ilk ayağı olan Tyt’ ye girecek. Ayt’ ye girmeyecek çünkü yetenek sınavı ile girebileceği Eskişehir Animasyon da onun gözü. 3 yaşında keşfettik çizim yeteneğini. O yaşta renk karması bilirdi yarım yamalak konuşmasıyla… Tüm dünyası kalemler, kağıtlar ve legolarıydı. Minicikken stop motion filmler çekerdi. Hep ne istediğini çok iyi bildi. Ortaokul sürecinde güzel sanatlar lisesi sınavlarına hazırlandı. Kazandı da kerata. Daha dün bitti işte. Mezun oldu. 18 yaşında oğlum var , vavvv. Çok da güzel işler yapıyor bence. Umarım gönlünce olur. (Ada’ nın işlerini takip etmek isterseniz instagram hesabı: adadou_ )

Bu sınav mevzusu beni endişelendiriyor. Böylesine bir salgının ortasında kaç kişi kapalı kalacaklar bir sınıfta belli değil? Klima açılacak mı? Aralarında hasta olan var mı? Maske yeterince koruyacak mı?

Ama çocuklar öyle bir noktada ki “artık bitse de kurtulsak” modundalar. Onlar da sürekli maske var gibi aslında. Sınav gününe kadar zor nefes alacaklar gibi…

Ada, bu süreçte evde maske ile çalıştı. Ne kadar verimli olup olmadığını deneyimledi. 3 saat kendisini küçücük odaya kapatıp her gün maske ile denemeler çözdü. Sürecimizin kahramanı ise bize her konuda destek olan canımız Selahattin bey. Selahattin bey, matematik öğretmeni. Senenin başında bir yol haritası çizdik. Ada’ nın görsel zekasını da kullanarak hangi sorularda daha başarılı hangilerinde olamayacağı konusunda karar verip birlikte çalışmaya başladılar. Arkadaş oldular. Ada’ nın düştüğü noktalarda birlikte “hadi” dedik Ada’ ya düşmek yok! Şimdi eğlenerek yola devam. Çocuğu oldu, kar oldu, kış oldu, bir virüs geldi bizi buldu. Hiçbirinde durmadılar. Ne Ada, ne de Selahattin bey. Ada’ yı azminden ve çalışkanlığından ötürü büyük tebrik ediyorum ve hayranıyım bu konuda. Selahattin beye, tüm donanımı ve bilgileriyle Ada’ nın tüm psikolojisini de düşünerek dersleri eğlenceli hale getirip yanımızda olduğu için çok teşekkür ederim. Muhteşem bir eğitim koçu ve mentor olduğunu düşünüyorum.

Bizim için haftaya büyük gün. Tabi haftaya bitmeyecek arkasından yetenek sınavları tarihleri açıklanacak ve bu pandemide bir de şehirler arası sınavlara koştururacağız. Bence bizim zamanımızdaki sınav stresi hiçbir şeydi. Çocuklar şimdi büyük bir belirsizlik içinde şaşkın, duyguları karışık sınava giriyorlar. İlk kez olan bişi bu! Deneyimsiziz hiç birimiz ne olacağını bilmiyoruz. Çocuğuma her iyi misin dediğimde gülümsüyor. Fakat gitgide kilo veriyor.

Çünkü ne keyifle mezun olabildiler. Ne keyifle sınava girebilecekler.