Uykuuuu biraz uyku, bütün isteğim buydu…

Evimiz bayağı kalabalık şu sıralar, umarım hep de böyle olur. İyi ki diyorum annemler taşınmışlar yakına. Çünkü gerçekten ZORMUŞ!

Çok çocuklu aile olmayı düşünenler lafım size;

Bol bol uyuyun. Biliyorum çok zor. Hamilelikte insana enteresan bir enerji yükleniyor. Bebeğinize yakında kavuşacak olmanın heyecanı da işin içine girince insan kendini dünyayı kurtaracak güçte gibi hissediyor. Karnınızdaki 2.5 – 3 kiloluk miniği kucağınıza aldığınızda macera başlıyor. Biz şu anda 3 çocuğun etrafında 4 yetişkiniz. Dönüp duruyoruz. Ve ne yazık ki tam 2 kez oldukça ağır rahatsızlandım. Öyle ki kafamı kaldıramıyordum. Lal’i yanıma veriyorlardı, besliyordum. Sonra gözler kapanıyordu. Halen hastayım ama iyileşme sürecine girdim. Yaklaşık 1 aydır uykusuzum sanırım bu yüzden zayıf düştü bünyem ve mikroplar rahatça bedenimde cirit atmaya başladılar. Sadece dün gece uyudum. Annem ve babam evimizin salonunda bebişi oyaladılar. Çünkü benim kızım tam bir cimcime olma yolunda ilerliyor. Gecenin bir yarısı sohbet istiyor. Sen konuşacaksın o dinleyecek yoksa çok gıcık sesler çıkartıp olan uykunu da kaçırıyor. Gece sadece 2 kez getirdi annem yanıma, besledim. Daldıktan sonra bir de uyanmasın diye cep telefonu ile birbirimizi çaldırıyoruz. Gerçekten bu kız bizi mum etmiş, haha…

Çok çocuklu aileler için “bebek her uyuduğunda sen de uyuyacaksın” kuralı pek geçerli olamıyor maalesef. Çünkü ilgi alaka bekleyen 2 tane daha bebeğim var benim. Bölünmeyi çok iyi yapmak lazım. Öyle bebeğimi alayım kucağıma, çekileyim köşeme her dakikasını yaşayayım olmuyor. Diğerlerinin psikolojisi, durumun bırakacağı travma çok daha önemli. Yenidoğan, aslında ilk aylarda sadece temel bakımları istiyor. Beslenme ve temizlik. O arada düzeni oturtmak mümkün. Sevgi, ilgi, etkinlik, sosyalleşme, dersler… Tüm bunlar yapılırken dozu kaçmamalı. Bebekten önce ve bebekten sonrayı hissetmemeli çocuk. Çünkü o noktada arıza çıkarmaya başlıyorlar.

Artık ben öyle eskisi gibi seninle parka gelemem kardeşin var.

Yemeklerini kendin yemeyi öğrenmen lazım ben ikinize birden yediremem.

Sakın hasta olma kardeşine de bulaştırırsın, yazık bak o daha küçücük.

Bu ve bunun gibi sözler çok yaralıyor çocukları. Ne güzel bir kardeşi var artık. Birlikte altını temizleyin. Ona dokunmasına, sarılmasına izin verin. Tabii ki profesyoneller daha iyi bilirler ama tecrübe ile sabit.

Tabii bir de bunun çevre etkisi var. İşin içine anneanneler, babaanneler, dedeler, teyzeler falan girince işte o zaman cümbüşü seyreylemeye başlıyoruz. Bir sonraki yazı bununla ilgili olacak.

Sevgiyle…

(Çok yakın bir tarihte ülkemizi ziyaret etmiş. Biletleri satışa çıktıktan 10 dakika sonra tükenen sevgili Zaz, seninle birlikte şarkıya eşlik etmekti niyetim. Kısmet değilmiş, yine gellllll…)

Leave a reply