Şevket-i Bostan

Ben Egeliyim. Aslında doğma büyüme İstanbulluyum ama niyeyse “baban nereliyse sen de oralı” oluyorsun ya. Bir de hakikaten çocukluğumdan beri 6 ay istanbul’daysam 6 ay da Ege sahillerindeydim. Çok severim insanının komplekssiz, egosuz yalın halini. Olduğu gibidir herkes. O kadar olduğu gibidir ki kimisi evinin önünden kopardığı otlarla salatasını yapıverir oracıkta. Otlarla bezeli muhteşem bir sofraya oturmuş bulursunuz kendinizi bir anda. Kendi yaptıkları o muhteşem ekmeklere süzme yoğurt, üzerinede kırmızı toz biber serpersiniz sonra o tat bir ömür gitmez damağınızdan. Özlersiniz, ararsınız. Bulduğunuzda yeniden dünyalar sizin olur.

Annem bir iş sebebiyle geçen gün Kuşadası’na gitti. İşini bitirdiğinde dayanamamış kendisini pazarda çer, çöp, ot ne kadar sebze varsa alırken bulmuş. Beni aradı, “size süper süprizlerim var, yarın akşam direkt sana geliyorum”, dedi. Tabi ben meraktan çatladım. Ertesi gün biz dışarıdaydık, eve bir geldik ki… Salata olarak börülce, ara sıcak olarak kıymalı enginar, ana yemek olarak da Şevket-i Bostan bizi bekliyor. Enginar ve börülceyi mutlaka biliyorsunuzdur ama şevket-i bostan’ı belki bilmeyen vardır diye anlatmak isterim. Ha, bu arada, muhteşem bir sofraydı: Vitamini bol, kalorisi az!

Şevket-i Bostan bence otların hası. Öncelikle kanser önleyici etkisi olduğu konusunda önemli bilimsel çalışmalar bulunuyor. Bitkide bulunan yağlar bakteri düşmanı. Karaciğeri temizliyor, hücre yeniliyor, kırışıklık giderici etkiye sahip. Aklınıza gelebilecek çoğu hastalığın düşmanıdır kendisi.

Ege’de varsa tanıdığınız, mutlaka isteyin. Yemeğini yapın ya da soğuk meze olarak tüketin. Tabi biz de her zaman gidemeyebiliyoruz. Biz gidemediğimizde hanım hanımcık birisi bize bu muhteşem lezzetleri ulaştırıyor. Hemen Hanım Demirbaş’ı arıyoruz. Siparişlerimizi bir bir veriyoruz. Ayrıca zeytin yağımızı, ev tarhanamızı ve bilumum otlarımızı kendisinden temin ediyoruz. Büyük bir titizlikle hazırlanmış paketlerimiz önce mutfağımızdaki yerini alıyor. Sonra ailemin midesine doğru yolculuğa çıkıyor. Ev ahalisi sağlıklı beslendiği için bana da rahat bir uyku çekmek kalıyor!

Hanım Demirbaş iletişim bilgileri:

menemenpazari@gmail.com
0536 9438810

http://www.facebook.com/pages/Menemen-Pazarı/120967171297573?sk=wall

Leave a reply