Emzirmekle İlgili

Bugün kısçe doğalı 20 gün oluyor. Uykusuz her gece modundayız. Kızım, abilerini aratmayacak şekilde memeler arası yolculuk yapıyor. Anne sütünün mucizeleri tabii ki anlatmakla bitmez ama bir de benden dinleyin.

İlk oğlumu 15 ay, ikinci oğlumu 18 ay emzirdim. Bu süreçte en büyük kurtarıcım Lansinoh’tu. Doğuma 1 ay kala göğüs uçlarına sürmeye başlayınca doğum sonrası göğüs ucu çatlakları ve sancıları için çok faydalı oluyor. Bebeğe geçmesini istemediğimiz sancılar için de kimyon tohumu kullandım. Halen de kullanmaya devam ediyorum. Kimyon tohumunu bir fincana koyup 5 dakika demliyorum sonra afiyetle içiyorum. Gün içinde aklınıza geldikçe demleyip için, gerçekten faydasını göreceksiniz. Bebeği rahatlatmak ve gazını çıkarmasına yardımcı olmak için bacaklarından tutun poposu hafifçe havaya kalkacak şekilde kaldırın. Hem tuvaletini çok rahat yapacaktır o arada da gazından kurtulacaktır. Bir de bu işlemi sıcak hava üfleyen bir fan eşliğinde yaparsanız bebeğiniz hem çok rahatlayacak hem de uykuya geçişi kolaylaşacaktır.

Her bebeğimde anne sütünü her şekilde değerlendirdim. Altları piştiğinde pişik kremi yerine anne sütü kullandım. Kulağı ağrıdığında süt sıktım. Yüzünü anne sütü ile sildim. Her seferinde yeni bir mucizeye tanık oldum. Tabii bu mucizeyi yapmak için bol bol su içtim. Bu arada bulgur köftesi, bulgur pilavı ve soğan kavurması çok ciddi sütümü arttırdı. Şu anda kahvaltılarda mutlaka zeytinyağında minik biberlerle söğüş edilmiş az pişmiş soğan (ölmemesi önemli) yiyorum.

Zaten siz annesiniz bebeğiniz için en iyisini siz bilirsiniz.

OSHO’nun Çocuk isimli kitabından bayıldığım bölümlerden birinden minik bir alıntı.

Sen bir annesin. Bitti! Senin anne doğan gerekeni yapacaktır. Eğer sen doğalsan o kendini dengeleyecektir. Arada bir şarkı söyle ve dans da et çünkü çok güzel bir çocuğun var. Bazen ona sarıl onu yakınına al. Bırak senin bedenini ve kendi bedenini hissetsin. O senin bedeninin parçası. Senin sıcaklığına ihtiyacı var. Bazen elinden tut ve evin içinde koş… yüzmeye git. Bazen onu duşa sok ve çıplak dur, ikinizde çıplak durun duşun altında ve o zaman o mükemmel bir şekilde annesinin doğal olduğunu anlayacaktır. O ne yaparsa yapsın doğrudur.

Leave a reply