Çocuklarla Hafta Sonu Sporu

Yazın bitmesiyle birlikte paşaların spor aktivitelerine katılma zamanları da geldi.

Spor hikayemiz şöyle. Bundan 3 sene kadar önce biz Avrupa yakasında otururken -ki o zaman Ada 6 yaşındaydı, kendisini cimnastiğe yönlendirmeyi düşünmüştük. Çünkü o yaştaki bir çocuk için en ideal spor cimnastik. Vücut belirli bir esneme kabiliyetine kavuşuyor. Çocuk sporun temelini öğreniyor. Hepsinden ayrı kendine güveni artıyor. İlla ki milli sporcu olacak, kulplu beygirde hareket çekecek diye bir kaide yok. Zaten 4-5 yaşında cimnastiğe başlayan her çocuk 7 yaşına geldiğinde gayet yeterli bir güce ve hareket kabiliyetine ulaşmış oluyor. Yetenekli olanlar ise kendilerini belli ediyorlar. Dediğim gibi önemli olan sporun temelini almak, ardından zaten erkek çocuklar çoğunlukla takım sporlarına yönleniyorlar.

Neyse biz Avrupa yakasındayken dedim, sonra konuyu dağıttım. Evet, koskoca İstanbul şehrinin Avrupa yakasında adam gibi bir cimnastik okulu, kursu bulamadık (bundan 3 sene önce demiştim değil mi, belki şimdi vardır ve beni eleştirirler filan, ama sanmıyorum). Aklıma dahiyane bir fikir olarak Beşiktaş’a adını veren BJK yani Beşiktaş Jimnastik Kulübü geldi. Cimnastik c ile mi yazılır yoksa j ile mi konusuna hiç girmeyeyim. Hemen onu da araştırdık ve sadece kızlar için ritmik cimnastik bölümünün olduğunu öğrendik. Sözüm size Beşiktaş Jimnastik Kulübü! Adam gibi bir cimnastik şubesi açmak, bunun okullarını kurmak sizin göreviniz. Ama yapmıyorsunuz, çünkü futboldaki para vs. burada yok. Yanlış yapıyorsunuz. Mesela Galatasaray, ismi yelken kulübü olmasa da geleneğinde su sporları olduğu için bu alanda yapmadık şey bırakmamış durumda. Keşke oğlumun yelkene merakı olsaydı, ama yok. Fenerbahçe ile ilgili bir bilgim yok. Sanırım orada ağırlıklı olarak takım sporları mevcut.

Konuya döneyim. Neyse Ada’yı spora yollayamadık, ta ki Anadolu yakasına taşınana kadar. Evimiz Çengelköy’de. Öğrendik ki Anadolu Hisarı’nda Marmara Üniversitesi’nin Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nun kampüsü var ve burada cimnastik dahil olmak üzere yüzme, tenis, basketbol, futbol, cimnastik dersleri veriliyor hafta sonları çocuklara. Geçen sene Ada işte burada cimnastiğe başladı. Güneş de altında bez bağlı olduğu halde araya kaynadı. Bir sene gittik geldik. Çok mu iyi oldu? Hayır, ama yine de iyi oldu. Parende atmayı öğrenemedi Ada. Çünkü artık yaşı 9′a gelmişti. Bu sene tenise başladı zaten. Ama Güneş şimdi 4 yaşında, altı bağlı değil ve son derece disiplinli bir şekilde cimnastiğe devam ediyor.

En büyük sıkıntımız tenis dersinin 11:15′te başlayıp 12:15′te bitmesi. Cimnastik ise 12:30′da başlıyor 13:30′da bitiyor. Anlayacağınız hafta sonlarımız spor salonlarında geçiyor. İki çocuğu aynı saate denk getirecek zeka ve yetkinlik maalesef MÜ’de yok. Sabah cimnastik derslerinin çok kalabalık olduğu öne sürülerek Güneş sabah derslerine alınmadı. Öğleden sonra da kalabalık. Bu sene geçen seneye göre eğitim kalitesinde bir düşüş olduğunu düşünüyorum, umarım yanılıyorumdur. Sözüm hocalardan dışarı. Onlar ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar. Ayrıca otoparkı da paralı hale getirmişler, onu da kınıyorum.

Keşke olimpiyatlara talip olmuş koskoca Türkiye, çocuklarına adam gibi spor yapma imkanları sunabilse. Ama hayır, sunamıyor. İstanbul’da durum bu, kimbilir diğer illerde nasıl. Sanırım oralarda hiçbir şey yok. Çocuklar en fazla top peşinde koşturuyorlardır. Oysa olimpiyat ruhu başta cimnastik ve atletizm olmak üzere tüm olimpik sporların desteklenmesini, küçük yaşlardan itibaren disipline bir biçimde çocukların yönlendirilmesini gerektirir. Herkes futbol basketbol derdinde! Ben kızgınım. Damı akan spor salonlarını gelin görün diyorum. Ayda çocuk başına 180 lira vererek yapıyoruz bunu. İlla senede 20 bin lira verip çocukları özel okula göndermek mi gerekir? Bu da ayrı bir konu. Bu konuda da yazacaklarım olacak. Bu konular tüm babaları ilgilendiren konular.

One Response to Çocuklarla Hafta Sonu Sporu

  1. Selamlar,
    Yaziniz durumu cok guzel ozetlemis, oturdugunuz yeri bilmiyorum ama baglarbasi spor salonunda cimnastik egitimi veriliyor bakma firsatiniz oldu mu ? Bir de goztepe de cimnastika acilmis 7-8 ay evvel, internet siteleri var.

Leave a reply