Çilek Reçeli (12.Haftaya Devam)

cilek_asermekGünaydın,

Çilek reçeli yapımında bir koku sarar ya evi, işte ben sabah o kokuyla uyandım. Hani böyle tam gırtlakta şeker ve çileğin kaynaşması içine limon sıkılarak hissedilir ya işte ondan.

O anda çok mümkün olmasa da ben bunu yaparım arkadaş nidalarıyla ancak öğlene kadar idare edebildim. Öğlen vakti geldi çattı. Çilekler yıkandı, doğrandı. Tencereler hazırlandı, limonlar sıkıldı. Bu muhteşem üçlünün bir tencerede buluşması sağlandı. En hasından anneanneli çilek reçeli yapıldı. Lakin içine esmer toz şeker ve limonun hası katıldı.

Bu enfes reçelin tarifini hemen paylaşıyorum. Öyle hem pişireyim, hem yiyeyim hem de imrendireyim olmaz; Siz de haklı olarak “hani bana hani bana” dersiniz :)

Şimdik efenim, yarım kilo üzerinden veriyorum ben tarifi siz ona göre 2 ile çarparak yaparsınız reçelinizi.

Yarım kilo çilek, yıkandıktan sonra bidilik bidilik kesilir. Tekrar bir su daha yıkanır. Çilekler süzülmeden alınıp tencereye konur. Üstüne yarım kilo esmer şeker dökülür. Onun üzerine de yarım limon sıkılır, gezdirilir. Kısık ateşte arada karıştırılıp kontrol edilerek pişirilir. Bir çay tabağına az miktarda alınan reçel biraz soğuduktan sonra yapış yapışsa pişmiş demektir. Afiyetle tüketiniz.

Bu aralar çıtır çıtır yeşil biberler vardır ya hani, acısız! Onlara sardım. Peynirle birlikte çıtır çıtır öyle güzel gidiyor ki… Her öğünde soframı ve midemi şenlendiriyor kendisi. Tost makinesinde hafif ısıtmanız da mümkün. Kızartma olmadığı ama o lezzeti yakaladığınız için süper oluyor. Üstüne yoğurtla, şahane. Bir, iki dilim tam tahıllı ekmekle birbirlerini tamamlıyorlar.

Leave a reply