Bebek oldu, 40’ı doldu!

Bebeğin kırkı çıkana kadar bir çok şey yapılmazmış. Hatta bence birileri bundan sıkılıp yarı kırk tezini ortaya atmış. Bir şekilde de kadınların aklına yatmış ve ilk 20 günden sonra bebek de anne de bir temiz hava almış. Bırakalım bu eski zamanların modernize edilmiş masallarını da günümüze bakalım.

40 gün yasasını kim çıkardıysa gerçekten enteresan. Bebeğin ilk doğduğu günler en hassas olanları. Annenin de aynı şekilde. Sütünün bol bol geldiği hatta bazen kıyafetlerinin ıslandığı, memelerini neredeyse hiç kapatamadığı, uykusuzluktan ortalıkta zombi gibi dolaştığı… Bebeğin, zaman zaman gazdan ciyak ciyak bağırdığı, kaşla göz arasında her yere kaka yapma potansiyeline sahip olduğu, bu sebepten günde bazen değiştirdiği kıyafet sayısının 10’u bulduğu bir süreç. Peki, 40 gün dolduğunda bunlar bitiyor mu?

Tabii ki hayır! Ama düzene giriyor. Bebek, gece gündüz ayrımını yapmış oluyor. Anne karnı günlerini geçmişte bırakıp yeni sistemine ayak uyduruyor. Anne, artık sütünün ne zamanlar geleceğini, bebeğini besleme rutininin ne olduğunu çok iyi biliyor. Uyku saatlerini de bebeğine göre ayarlayan anne bir oh çekip en azından kendine vakit ayırabiliyor.

Şimdi hikayeye bir de şuradan bakalım.

Saç baş birbirine girmiş, mosmor gözlerle, memeleri dışarıda kucağında bebeğiyle bir kadın size kapıyı açıyor. Ne düşünürdünüz? Eminim görmek istemezdiniz. Durum bu kadar abartılı olmasada belki yeni doğum yapmış kadınlarda ilk günler kimseye gözükmek istemiyor olabilirler. Bunun üzerine bebeği görmeye gelen 10 kişi bebeği ellerine alıp bir güzel mıncıklıyorlar. Hangisinin elleri temizdir acaba diye düşünmeye bile zaman kalmıyor. Zaten bebeği ve anneyi görüp görebilecekleri hepitopu zaman bu kadar çünkü bebek ilk zamanlar çok sık acıktığından içerdeki odaya beslenmeye gidiyorlar. Çoğu insan bu yazdıklarımı dile getirmese de oturup sohbet ettiğimizde çoğu yeni doğum yapmış annenin derdi aynı… Bu yüzden ne varsa yine eskilerde var. Eskiler 40 gün olayını daha farklı yorumlasa da bence özü bu! Anneyi ve bebeği korumanın, kollamanın, adaptasyon sürecini en huzurlu geçirme süreci.

Biz, zorlu 40 günü geride bıraktık. Buyrun bekleriz

Leave a reply